Díl první: Historie

 

Milí sběratelé a fanoušci Pokémonů,

 

Další, co bychom si měli aspoň stručně popsat je, jak a proč vlastně vznikl Pokémon. Vezmeme, to poměrně rychle, protože je mi jasné, že Vás budou zajímat ostatní témata, ale to by nebylo ono, mít to nekompletní, no ne? 

 

Jak to celé začalo?

 

Na předměstí Tokia žil v devadesátých letech malý kluk, jmenoval se Satoshi. Moc ho to ve škole nebavilo. Měl ale jednu zvláštní zálibu, sbíral brouky – ti ho absolutně fascinovali, každý vypadal trochu jinak a těch druhů!

 

Když potom Satoshi Tajiri vyrostl založil s kamarádem Kenem Sugimorim magazín Game Freak, která se později stane vývojářem Pokémon her. To, ale předbíháme! Jednoho dne totiž přišel ten první nápad, který udělal z Japonska rodiště nejrůznějších příšerek.

 

Satoshi Tajiri (vpravo) a Ken Sugimori (vlevo) – otcové zakladatelé jedné z nejznámějších značek v herním světě. Satoshi byl inspirací pro hlavního hrdinu Pokémon seriálu Ashe a Ken se stal ilustrátorem většiny nejznámějších TCG karet.

 

Na trhu se objevila nová konzole od společnosti Nintendo – Gameboy a k němu i možnost přenosu dat přes kabel mezi nimi. Satoshi si hned vybavil své oblíbené sbírání brouků a nápad, kdy by mohli virtuální brouci cestovat mezi gameboyi, byl na světě. Po pár neúspěšných pokusech se Game Freaku podařilo nápad protlačit do Nintenda a ti začali jejich nápad financovat. Z původních „Capsule Monsters“ se kvůli ochranným známkám ustoupilo na „Pocket Monsters“ a budoucí největší mediální franšíza je na světě.

 

Vzniká první generace Pokémonů s jedním tajným, který má číslo 151 (Ano, je to Mew). Po velkých finančních problémech, které byly s tak velkým projektem spojeny vychází v Japonsku 27. 2. 1996 první hra Pokémon Red and Green, který umožnuje hráčům trénovat, chytat a měnit Pokémony a stát se jejich mistrem – a je to trhák, tady se začíná psát neskutečná historie tohoto vesmíru.

 

Po tomto úspěchu vzniká mnoho dalších projektů pod značkou Pokémon – například Manga (to je něco jako komiks), různé sběratelské figurky, další hry (včetně nové verze pokémon Blue s lepší grafikou a hudbou), anebo populární televizní seriál s hlavním hrdinou Satoshim (odkud se asi tvůrce inspiroval J) – v angličtině známým pod jménem Ash, kterého dnes zná díky obrovské popularitě seriálu téměř každý.

 

Vzniká tedy i další odvětví, kde se Pokémoni objevují, ano jsme u našich oblíbených kartiček! V říjnu roku 1996 vzniká první set, obsahující 102 karet a tím se dostává se do povědomí hra se svými specifickými pravidly a možnostmi sestavení herních balíčků. A jako předtím, úspěch je nevyhnutelný, karty chce každý a celé Japonsko je miluje!

 

Dalším milníkem je nepochybně založení Pokémon Centra v Tokiu v roce 1998. Zde najdete všechno, na co si jen vzpomenete ze světa oblíbených příšerek. Momentálně je po světě šest takových center.

 

A to už je rok 1998 a Nintendo rozjíždí velkou zahraniční propagaci a expanduje s Pokémony do celého světa. Vzniká slavný slogan „Gotta Catch `Em All“ – V češtině „Chyť je všechny“, které určitě znáte i Vy! Je neskutečné, jak se v tu dobu Pokémoni dokážou vrýt všem do paměti. Celý svět nedočkavě čeká na novinky ze světa her, nové díly seriálu, a hlavně netrpělivě čeká, až se k nim dostanou kartičky. A to se děje 9. 1. 1999 kdy společnost Wizards of the Coast vydává v USA první anglický set – Base set. Komunita šílí, Pokémon je na absolutním vrcholu své popularity a nechystá se jen tak sestupovat. Každé dítě ví, kdo je Pikachu nebo Charizard. To vše je potvrzeno prvním Pokémon filmem, ve kterém se objeví velice vzácní Mew a Mewtwo a který se stává na svou dobu nejvýdělečnějším animovaným filmem všech dob.

 

Pokémony v tu dobu zná opravdu každý a jejich popularita stoupá. Ano, je nutno přiznat, že v průběhu let nebyla stále na výši a chvílemi až utlumena, ale Nintendo se nevzdalo. Stále vychází nové herní tituly, nové karty i seriál. Pokémon se stále drží na první pozici v žebříčku nejvýdělečnější mediální značky a poráží třeba Hello Kitty nebo Disney.

 

Poslední roky se opět setkáváme s novou vlnou nadšení do Pokémonů. Za tím stojí velké množství faktorů, jako například vývoj nové konzole od Nintenda – Switch, nebo skutečnost, že devadesátková mládež dospěla do věku, kdy si může z nostalgie koupit své oblíbené kartičky, které jsou teď již jakýmsi investičním artiklem (ale o tom někdy příště). Minulý rok jsme slavili 25. výročí jejich vzniku a minulý měsíc byla dokonce oznámena nová generace těchto nejroztodivnějších příšerek. Momentálně známe již asi 900 unikátních pokémonů a Nintendo nás stále překvapuje novými výtvory. 

Pokémoní hry se za tu dobu taky zajímavě vyvinuli, v aktuální verzi z roku 2022 (Legends: Arceus) se již trenér pohybuje v otevřeném světě a chytá nepřeberné množství druhů pokémonů. Grafika také značně pokročila, což je vidět na obrázku vpravo (Pokémon let’s GO: Eevee 2020)

 

Historie Pokémon značky je opravdu bohatá a spletitá, abychom jí popsali celou a dopodrobna, museli bychom vydat knihu. Takto jsem se alespoň pokusil přiblížit základní milníky, abyste si lépe dokázali představit, o co vlastně jde :)

 

Pokud Vás zajímají další informace, případně máte dotazy, neváhejte nás kontaktovat zde na webu, případně na našich sociálních sítích. Budeme rádi za každý další podnět.

 

                                                                                                                                              Dan

Zpět do obchodu