Díl druhý: Seznámení s kartou

Ahoj Sběrateli,

 

dnes si představíme Pokémon Trading Card Game (TCG) a popíšeme si, jak vypadá karta. Informací zde najdeš dost, každopádně určitě se nám povede na něco zapomenout, proto cokoliv Ti nebude jasné, klidně se na nás obrať.

Od teď se budeme zabývat převážně jen Pokémon TCG – to jsou ty zmíněné kartičky s modrou zadní stranou a pokéballem ve středu. Tyto kartičky se tisknou (jak už jsme si řekli) od roku 1999 (když se budeme bavit o těch anglických) až do teď, mezi tím se poměrně dost změnili a to i díky tomu, že do roku 2004 je produkovala společnost Wizard of the Coast (ti teď tisknout například Magic). Později však přišli o licenci a výrobu Pokémon TCG převzalo přímo Pokémon Company, kteří je produkují do teď. Karty se vždy tisknou v setech, to znamená, že společnost vydá soubor konkrétních karet, které tvoří daný set.

 

Začneme tedy v roce 1999, kdy vychází první anglický set – jednoduše Base set. Jak jsme si řekli, set je tvořen konkrétními kartami, tento má například 102 karet a je tvořen pokémony z první generace (bystří si všimnou, že první generace má 151 Pokémonů a set jen 102 karet – ano, Pokémoni co nejsou v Base setu budou později vycházet v dalších expanzích). Na obrázku níže můžete vidět Charizarda – asi největší ikonu celého sběratelství pokémonů. Na něm si ukážeme, jak se na kartě orientovat. My se zde budeme zabývat pouze sběratelským pohledem na věc, protože z hráčského pohledu si nepřijdu dostatečně kvalifikovaný. Pořádně si kartu prohlédněte.

 

  • Stage – Levý horní roh je místo, kde se dozvíte, z jakého Pokémona se daný pokémon vyvinul, pokud je Pokémon prvním vývojem, neuvidíte zde nic, pouze nápis „basic Pokémon).
  • Name – Hned vedle najdete jméno Pokémona – asi není třeba nic dodávat
  • HP – Pravý horní je místo pro „HP“ Pokémona. Jedná se o množství životů (Health Points), tato informace je důležitá pro hráče.
  • Typ Pokémona – Každý Pokémon má svůj typ – tedy jistý element, do kterého patří, například tady náš Charizard je ohnivý.
  • Art – Dominantou celé karty je bezpochyby její obrázek, tedy art. Různých druhů karet (s unikátními obrázky) je vydaných tolik, že to nedokážu ani odhadnout, ale jsou to tisíce. Důležité pro sběratele je, jestli je karta holografická/holofoil – tedy leskne a třpytí se. O typech holo karet si ještě uděláme zvláštní odstavec/článek.
  • Set – V pravém rohu pod obrázkem je vždy znak setu, zde není nic, protože Base set jako první set nemá znak. U jiných karet zde můžete najít například symbol kostěné ruky z Fossilu, nebo velké černé R jako symbol setu Team Rocket.
  • Limitace – jistě vidíte, že náš Charizard má vlevo pod obrázkem známku „1. Edition“ – to už z překladu znamená, že karta byla tisknuta jako jedna z prvních a je jich tedy limitované množství (tuto známku můžete najít pouze u prvních setů – Base set, Jungle, Fossil, Team Rocket, Gym Challenge, Gym Heroes), Pokud v tomto místě na kartě nic není, jedná se o unlimited/neomezenou verzi (samozřejmě do doby, než začali tisknout další set).
  • Text Box – Toto není pro sběratele moc zajímavé, slouží k zobrazení útoků, možnosti ústupu Pokémona na lavičku ve hře atd. Hráč si určitě najde nějaký tutoriál.
  • Ilustrátor – Dolní levý roh je místo pro autora daného obrázku, to může být pro některé sběratele zajímavé, protože sbírají například jen určité ilustrátory. Někteří z nich (ano hlavně Arita) vystupují na různých akcích, kde je možné si nechat kartu dokonce podepsat.
  • Rok vydání – Tady není o čem, je to rok, kdy byl set tisknut
  • Vzácnost – Další důležitá věc pro sběratele, číslo ukazuje, kolikátá karta v setu je daná karta. Díky tomu, si jí můžete zařadit do alba na správné místo. Hned za číslem je nějaký symbol že? To je právě ta vzácnost, když vynechám výjimky, kterými Ti nebudu motat hlavu, máme tři základní vzácnosti – Common (Běžné) karty označené symbolem kruhu, Uncommon (Ne tak Běžné) karty označené černým kosočtvercem a Rare (Vzácné) karty označené hvězdičkou.

 

 

Samozřejmě jsou karty, které mají zmíněné údaje třeba na jiném místě (nové karty například mají číslo v setu, a dokonce i symbol setu v opačném rohu karty, než staré), ale věřím, že si poradíš. Je spousty dalších věcí, které potřebuješ vědět a znát, ale pro začátek by toto mělo stačit. O dalších výjimkách a zajímavostech si povíme zase příště, abych tě nezahltil. Tak je hlavně chyť všechny.

                                                                                                                                              Dan

Zpět do obchodu