Nintendo DS (2004 - 2012)

Po sérii několika Game Boyů se nám na konci roku 2004 představila nová konzole od Nintenda - Nintendo DS. Jelikož se jednalo v podstatě o takový experiment, Nintendo se nejspíš neodvážilo použít název Game Boy ze strachu z neúspěchu a celkového pošpinění značky. Nintendo DS však i přes počáteční nejistotu plně nahradilo původní Game Boy a na konci roku 2010 se společně s menší a levnější verzí Nintendo DS Lite staly nejprodávanějšími konzolemi od Nintenda doposud.

Konzole přišla kromě klasických ovládacích prvků s dvěma displeji, přičemž jeden z nich byl dotykový a dovolil unikátní pohled na vývoj nových her. Dalším z velkých taháků byla také možnost připojit se k internetu pomocí Wi-Fi a využít tak například plný potenciál měnění pokémonů s jinými hráči.

 

Pokémon Diamond, Pearl (2007) a Platinum (2009)

Na novou konzoli vyšlo do roku 2007 několik pokémon her - například Pokémon Mystery Dungeon: Blue Rescue Team, o kterém jsem se zmiňoval u předchozí generace her, nebo také Pokémon Ranger, který plně využíval potenciál druhé dotykové obrazovky konzole a umožňoval přes ni chytat pokémony svým specifickým způsobem. To, na co však všichni netrpělivě čekali byla čtvrtá generace pokémonů.

Ta na sebe nenechala dlouho čekat. Už na konci roku 2006 se objevovaly první záběry z Japonska a o prázdninách 2007 jsme si konečně i my mohli zahrát novou dvojici her Pokémon Diamond a Pearl. Ta nám představila novou - v pořadí již čtvrtou - generaci pokémonů a také region Sinnoh na prozkoumání. Sinnoh bylo inspirováno především japonským ostrovem Hokkaido a jedná se doposud o poslední z regionů, který je inspirován Japonskem. Právě ono "rozloučení" s Japonskem se podepisuje například na tom, že se dosavadní příběh svým způsobem uzavírá. Čtvrtá generace nám přináší několik nových evolucí a předevolucí starých pokémonů a nakonec se setkáme i se samotným stvořitelem světa Pokémonů - Arceusem. Kromě toho se jako hráči snažíme překazit plány na zničení světa zlým týmem Plasma, který se snaží podmanit si vládce času Dialgu (Pokémon Diamond) nebo vláce prostoru Palkii (Pokémon Pearl).

Jak tomu bylo doposud zvykem, o dva roky později jsme se dočkali i třetí hry - Pokémon Platinum, která opět celé prostředí vylepšila a dokonce přidala nové lokality a pokémony.

Pokémon DiamondPokémon Pearl

Pokémon Platinum

Pokémon HeartGold a SoulSilver (2010)

Stejně, jako jsme v Pokémon FireRed a LeafGreen mohli znovu navštívit první generaci v regionu Kanto, tak i v těchto nových hrách můžeme navštívit generaci druhou v regionu Johto. HeartGold a SoulSilver kompletně přepracovalo tento region do odpovídající grafiky a přidalo velké množství změn do původního designu. V hrách se objevují nové lokality a dokonce si můžeme nastavit, že nás bude náš oblíbený pokémon následovat na cestách (i když se to může zdát jako malá změna, komunita to značně ocenila!). Další velkou změnou byla i možnost, že si hráč mohl přenést pokémony z novějších generací a projít si příběh úplně jiným způsobem.

Pokémon HeartGoldPokémon SoulSilver

 

 

Pokémon Black a White (2011)

Na rozdíl od předchozích generací konzolí jsme se právě u této dočkali ještě jedné generace pokémonů navíc. V historii hlavních pokémon her jsme se poprvé podívali mimo "Japonsko" a nová generace a s ní spojený region Unova odkazoval na USA, konkrétně město New York. Oficiální distribuce her se odkazovala na úplné obnovení série a čistý start. Co to přesně znamená? Právě ono odklonění od Japonska bylo jednou ze zásadních změn. Hry samotné byly koncipované tak, že až do dokončení příběhu se hráč v podstatě nesetkal s žádným pokémonem z předchozí generace a Black/White se dokonce staly jedinými hrami do současnosti, kde nebylo možné chytit Pikachu, a to ani po dohrání příběhu. Hry na to však byly plně připraveny. Pátá generace nám představila celkem 156 nových pokémonů, tak bylo z čeho vybírat. Poprvé v historii jsme se také nedočkaly třetí doplňující hry, ale rovnou pokračování (sequelu) Pokémon Black 2 a White 2, které přinesly kompletně nový příběh odehrávající se několik let po prvním dílu.

Pokémon BlackPokémon White

Pokémon Black 2Pokémon White 2

Série Pokémon Mystery Dungeon a Pokémon Ranger

Na Nintendo DS vycházelo několik různých her s pokémon tématikou. nerad bych vás zdržoval s nějakým sáhodlouhým rozepisováním, ale přeci jen bych se chtěl pozastavit u dvou sérií.

Pokémon Mystery Dungeon je hra, která nám byla představena již na Game Boy Advance, nicméně si u spousty lidí získala místo v srdci a vývojáři si toho byli moc dobře vědomi. Za dobu existence této konzole se nám naskytly hned tři různé díly. O té s podtitulem Blue Rescue Team jsem se již zmiňoval. Kromě té se k nám ale dostaly také Explorers of Time a Explorers of Darkness (2007), které fungovaly na princip dvojice her (jako například Diamond a Pearl) a Explorers of the Sky (2009), která fungovala jako ta třetí - vylepšená (jako Platinum).

Pokémon Mystery Dungeon: Explorers of TimePokémon Mystery Dungeon: Explorers of Darkness

Pokémon Mystery Dungeon: Explorers of Sky

Druhou sérií, o které bych se rád zmínil je Pokémon Ranger. Ta byla poprvé představena v roce 2006 ve stejnojmenné hře. V těchto hrách se nechytají pokémoni do pokéballů, ale hráč využívá dotykovou obrazovku, kde pokémona "obtáčí" lasem. Hra byla tak oblíbená, že jsme se během dalších čtyř let dočkali ještě dalších dvou pokračování - Shadows of Almia (2008) a Guardian Signs (2010).

Pokémon RangerPokémon Ranger: Shadows of AlmiaPokémon Ranger: Guardian Signs

Zpět do obchodu